Co to znaczy oskrzydlone mikrozorium definicja.

Jak uprawiać Mikrozorium oskrzydlone definicja. Jak sadzić Mikrozorium oskrzydlone SYNONIMY.

Czy przydatne?

Roślina Mikrozorium oskrzydlone

Co znaczy Mikrozorium oskrzydlone: Microsorium pteropus (Blume) Ching (1933)

- Mikrozorium oskrzydlone

SYNONIMY :
Polypodium pteropus Blume (1829), Polypodium tridactylon Wallich, Pleopeltis pteropus Moore, Colysis pteropus (Blume) Bosman
Geneza :
Występuje na Malajach, w południowych Chinach i na Półwyspie Indyjskim na obszarach które charakteryzują się okresowymi zmianami poziomu wody. Porasta tam dna i wilgotne brzegi kamienistych potoków leśnych i zwalone pnie i korzenie na zalewanych terenach.
OPIS :
Forma wodna tego gatunku jest różna wyraźnie od lądowej kształtem liści i metodą rozmnażania. Pierwsza wytwarza liście lancetowate i rozmnaża się wegetatywnie, druga ma liście pierzastosieczne, składające się zazwyczaj z trzech płatków, a rozmnaża się generatywnie poprzez zarodniki. Zarodniki powstają na spodniej stronie liści nadwodnych, wzdłuż głównych nerwów. Roślina wytwarza długie ciemnozielone mocno rozgałęzione, płożące się kłącze obrośnięte gęstymi korzeniami. Ciemnobrunatne korzenie pomocnicze pokryte są drobnymi włoskami. Kłącze pokryte jest drobnymi brązowymi łuskami, występującymi także na ogonku liściowym i na głównych nerwach po spodniej stronie liści. Liście wyrastają z kłącza są lancetowate, twarde, jaskrawozielone siedzące na krótkich łodyżkach, posiadają wyraźne siatkowane unerwienie. Wyrastają one z kłącza na dwie strony i tworzą jakby ptasie skrzydła. Dorastają do 5-25 cm długości i 2-5 cm szerokości. Brzegi blaszki liściowej są całe albo pofałdowane. Fałdy zaczynają się wyraźnie w okresie powstawania na końcach liści szczególnych pączków, z których rozwijają się młode rozmnóżki posiadające własny mechanizm korzeniowy i wyglądem przypominają roślinę macierzystą.
UPRAWA :
Mikrozorium nie jest rośliną wymagającą. Rośnie jednakowo dobrze w pełnym świetle, jak i w półcieniu. Przy mocnym oświetleniu rośnie szybciej a w miejscach zacienionych wytwarza więcej rozmnóżek. Wykazuje sporą tolerancję na właściwości chemiczne wody. Wytrzymuje twardość od 3° do 22°N, woli jednak miękką, i kwasowość pomiędzy pH 5,5 do 7,2. Najlepiej rośnie w temp. 22-26°C. Woda powinna być czysta bez zawiesin bo liście pokryte warstwą mułu wkrótce dostają brązowych albo czarnych plam, powiększających się aż do całkowitego zniszczenia liścia. Rośliny nie należy sadzić w gruncie, bo wtedy korzenie jej gniją i ustaje przyrost. Najlepiej przymocować ja do kawałka drewna albo lignitu dzięki żyłki albo przycisnąć kamieniem. Mechanizm korzeniowy posiada samoistną umiejętność do przymocowywania się do podłoża. Dobrze rozwinięty mechanizm korzeniowy stanowi dodatkowy obiekt dekoracyjny. Pozostawione w dobrych uwarunkowaniach mikrozorium pośrodku kilku tygodni tworzy pokaźne zarośla które powinny być często przerzedzane, zaczynając od najstarszych liści z czarnymi plamami. Liście regularnie dostają czarnych plam, bo nie to jest roślina typowo wodna. Najlepiej rośnie w paludarium. Może błyskawicznie rosnąć jednak w nieodpowiednich uwarunkowaniach nie rośnie albo wolno obumiera. Z racji na sposobność sadzenia na różnych przedmiotach roślina ta stwarza sporo sposobności użycia jej jako niezwykłego elementu dekoracyjnego akwarium. Coraz większą popularnością cieszą się w handlu dostepne nowe odmiany i formy tej rośliny:
Microsorium pteropus 'Windelov' - o liściach do 15 cm długich i wąskich do 1,8 cm z charakterystycznymi "wyrostkami" na szczytach. Wystepuje prawdopodobnie na Jawie.
Microsorium pteropus 'Tropica' - roślina o liściach pierzastosiecznych z blaszką liściową o długości 30 cm i szerokości 15 cm. Uprawa bezproblemowa w odsłoniętym miejscu, najlepiej przymocowana do korzenia albo kamienia.
Microsorium pteropus 'Narrow' - Spotykana pod nazwą Microsorium pteropus 'Schmalblättrig'. Mocno jest różna od formy podstawowej wąskimi blaszkami liściowymi, długości do 30 cm i szerokości 1,5 cm, koloru średnio do ciemnozielonego. Najlepiej rośnie przy mocnym ruchu wody. Roślinę tę można zasadzić w podłożu i nie będzie gniła w przeciwieństwie od innych odmian.
Microsorium pteropus 'Philippine' - występuje na Filipinach. Liście posiada mocno pęcherzykowate o długości do 15 cm i szerokości 3 cm. Ubarwienie średnio do ciemnozielonego. Microsorium pteropus 'Red' - o liściach kształtu jak forma podstawowa, lecz lekko podczerwienione, najczęściej na końcach liści.
Microsorium pteropus 'Undulata' - Występuje na Tajlandii. Roślina z lekko falowanymi brzegami liści. Blaszka liściowa długości do 30 cm i szerokości do 5 cm. Koloru jaśniejszego od formy podstawowej.
Warunki ich uprawy są takie jak formy dzikiej. Mimo atrakcyjności i dużej tolerancji wobec warunków środowiska rośliny te nie są popularne pośród akwarystów.

Sadzenie Mikrozorium oskrzydlone znaczenie w Uprawy i sadzenie M .