Co to znaczy sercoltna żabienica definicja.

Jak uprawiać Żabienica sercolistna definicja. Jak sadzić Żabienica sercolistna SYNONIMY : Alisma.

Czy przydatne?

Roślina Żabienica sercolistna

Co znaczy ŻABIENICA SERCOLISTNA: Echinodorus cordifolius (Linne) Grisebach (1857)
- Żabienica sercolistna
SYNONIMY :
Alisma cordifolia Linnaeus 1753,
Sagittaria cordifolia (Linnaeus)
Lamarck 1788,
Echinodorus ovalis Wright 1871,
Echinodorus radicans (Nuttall) Engelmann 1909

Wg Haynes & Holm-Nelsena (1986,1994) Echinodorus cordifolius, ovalis i fluitans to polimorficzne gatunki. W ofercie spółki Dennerle jest forma Echinodorus cordifolius 'Singapur'
Geneza :
Można ją spotkać w zbiornikach wodnych i miejscach bagiennych południowo-wschodniej Ameryki Północnej, rzadko spotykana jest w Wenezueli.
OPIS :
Pędy kwiatostanowe najpierw stojące, potem kładące się i ukorzeniające w okółkach. Długość 50-150 cm, najczęściej są odchodzące od podstawy korzenia 2-3 pędy. Kwiaty zgromadzone w parasolkowaty kwiatostan. Kwiaty białe, wielkości 1,5 do 2,5 cm z 24-28 pręcikami, koloru żółtego. Nasiona wielkości 2,5 x 1 mm mają krótkie dzióbki i 3-4 boczne żeberka. Mechanizm korzeniowy dobrze rozwinięty tworzy maleńkie bulwy na korzeniach, które są dla rośliny zapasem substancji odżywczych. Roślina tworzy dwa typy liści: podwodne i nadwodne. Nadwodne liście bywają 60-80 cm długości pod wodą znacząco krótsze, blaszki liściowe sercokształtne przy podstawie z sercowatymi wypukłościami, na brzegach najczęściej faliste, długości 15 i 6-8 cm szerokości, Spółka akcyjna soczyście zielone a podłużne żyłki od spodu tworzą żebra, z góry trochę wciśnięte, widoczne 7 żyłek. Podwodne liście zgromadzone w rozetkę, łagodne, blado zielone od owalnych do sercowatych długości 20 cm i szerokości 15 cm, na brzegach najczęściej faliste, czasami pokryte czerwonawo-brazowymi plamkami, osadzone na krótkich ogonkach.
UPRAWA :
Roślina jeśli jest hodowana w paludarium o gruncie bogatym w środki odżywcze błyskawicznie kwitnie. Jest łatwa w uprawie ale niezbędne jest dodanie do gruntu gliny. Można ją posadzić do doniczki, a grunt uszlachetnić gliną. Dorosłe okazy pośrodku lata mogą wytworzyć do 3 pędów kwiatowych, które dadzą wiele nasion. Pędy kwiatowe łatwo tworzy nad i pod powierzchnią wody. Rośliny potomne najczęściej tworzy z pączków liściowych w okółkach kwiatowych i gdy maja już rozwinięte liście i mechanizm korzeniowy oddzielamy je od macierzystej rośliny i sadzimy w gruncie. Gatunek jest samopylny i łatwo owocuje. Kiedy owoc dojrzeje, suszy się go pośrodku 1-3 miesięcy, a później wysiewa nasiona do piasku rzecznego przy niskim poziomie wody, w temp. 23-25°C, kiełkują już po 7-8 dniach. Kiedy sadzonki wyrosną do wysokości 10-12 cm koniecznie je należy przeselekcjonować i przesadzić. Najlepszymi roślinami do akwarium są te które maja jednakową długość łodyżek i blaszek liściowych. Nie są one skłonne do szybkiego tworzenia liści nadwodnych. Jeżeli hodując rośliny w głębi wody obetnie się napowietrzne, nadwodne liście, utworzy wtedy wielką liczba pięknych podwodnych liści z krótkimi łodyżkami. Roślina hodowana w akwarium w umiarkowanym oświetleniu, niskiej temp. (nie mniej niż 15°C), ubogim gruncie, rośnie bez pośpiechu i poprzez długi czas nie pojawia się na powierzchni wody. Przy zwiększaniu i wydłużaniu intensywności oświetlenia do 12 godz. na dobę, a również temp. do 23-30°C i dodaniu do gruntu odżywczych składników, roślina rozpoczyna rosnąć błyskawicznie, wytwarzając nadwodne liście, najczęściej kwitnie i owocuje. Dobrze rozwija się w wodzie o twardości 4-12°, pH 6,8-7,3. Wygląda bardzo dekoracyjnie poprzez co jest bardzo szeroko rozpowszechniona w hodowlach akwarystycznych.
. ... Echinodorus cordifolius 'Gelb'
OPIS : Kształt blaszki liściowej jak u roślin fundamentalnych sercowaty. Jest różna tylko wielkością liści podwodnych o rozmiarach 20 - 26 długości i 13 x 15 cm szerokości. Kwiatostany 80 -100 cm wysokości. Roślina o rzadkiej rozetce do 12 liści maksymalnie. Młode liście są wybarwione na koniakowy kolor i mają kasztanowate plamki, starsze przybierają żółtawą barwę i brunatnieją na końcach
UPRAWA : Łatwa w uprawie. Oświetlenie dość dobre, by zapobiec wypuszczaniu liści na długich ogonkach.
. ... Echinodorus cordifolius 'Mini'('Pumila')
OPIS :
Rozmiar i kształt liści podobna do formy podstawowej. Rozmiar rośliny 15 - 25 cm. Tworzy czasami wąskie wydłużone liście. Plamki na młodych liściach są niewiele wyraźne albo ich nie ma w ogóle. Kwiatostan rozgałęziony, długości 120 - 140 cm.
UPRAWA : Roślina łatwa w uprawie jak inne formy tego gatunku.
. ... Echinodorus cordifolius 'Singapur'
OPIS :
Rozmiar rośliny 30 - 60 cm. Roślina rośnie bez pośpiechu.
UPRAWA : temp. doskonała wody 22 - 28°C. Oświetlenie umiarkowane do 12 godz. na dobę.


www.rataj-spk.cz

. ... Echinodorus radicans
Przeciwieństwo :
Sagittaria radicans Nuttall (1837)
OPIS : Rośliny emersyjne mają liście jajowate o podstawie zaokrąglonej i ostrym wierzchołku. Podwodne blaszki liściowe na długich ogonkach do 35 cm, kształtu owalnego do szerokolancetowatego, o wymiarach 15 x 6 cm. Młode liście posiadają łagodne jasnokasztanowe plamki. Liczba liści w rozetce 5 do 6, bez tendencji do wyrastania powyżej powierzchnię wody. Kwiatostan rozgałęziony długości 100 - 110 cm.
UPRAWA : temp. - 24 - 28 °C
Twardość wody - miękka do twardej,
pH - 6 - 8 Wymogi świetlne - średnie do wysokich.
Tempo wzrostu - średnie.
Uprawa - łatwa
Co znaczy Żabienica Lancetolistna:
Porównanie decumbens Kasselmann (2000) - Żabienica lancetolistna Geneza : Można ją spotkać na brzegach rzek wschodniej Brazylii na stanowiskach nasłonecznionych do półcienistych. OPIS : Roślina średniej wiel żabienica sercolistna co znaczy.
Krzyżówka Żabienica 'Red Diamond':
Dlaczego Echinodorus 'Apart' - Żabienica 'Apart' www.rataj-spk.cz Geneza : Gatunek ten wyhodowano w hodowli roślin Hans Barth w Dessau. Otrzymany sztucznie mieszanie żabienica sercolistna krzyżówka.
Co to jest Zwartka Retrospiralna:
Jak lepiej retrospiralis (Roxburgh) Kunth 1841 - Zwartka retrospiralna SYNONIMY : Ambrosinia retrospiralis Roxburgh 1814, ......................... Ambrosinia roxburghiana Voigt 1845 żabienica sercolistna co to jest.
Słownik Żabienica Jenisiej:
Kiedy Echinodorus 'Apart' - Żabienica 'Apart' www.rataj-spk.cz Geneza : Gatunek ten wyhodowano w hodowli roślin Hans Barth w Dessau. Otrzymany sztucznie mieszanie żabienica sercolistna słownik.
Czym jest Żabienica Urugwajska:
Od czego zależy uruguayensis Arechavaleta (1903) - Żabienica urugwajska SYNONIMY : E. subalatus Niederlein 1890, E. martii var. uruguayensis (Arechavaleta) Hauman 1915, E. africanus Rataj 1981 nom. dub, E. janii żabienica sercolistna czym jest.

Sadzenie żabienica sercolistna znaczenie w Uprawy i sadzenie Z .