Co to znaczy drobnokwiatowa żabienica definicja.

Jak uprawiać Żabienica drobnokwiatowa definicja. Jak sadzić drobnokwiatowa SYNONIMY : Echinodorus.

Czy przydatne?

Roślina Żabienica drobnokwiatowa

Co znaczy Żabienica drobnokwiatowa: Echinodorus parviflorus Rataj (1970)
- Żabienica drobnokwiatowa
SYNONIMY :
Echinodorus peruensis,
Echinodorus tocantius

Geneza :
Sprowadzone do Europy pochodziły podobno z Peru i Boliwii. Opis Rataja został zrobiony opierając się na okazu uprawianego w ogrodzie botanicznym. Nigdy nie zlokalizowano bliżej miejsc występowania tego gatunku.
OPIS :
Osiąga 20-30 cm wysokości. Blaszki liściowe maja formę różnorodną, lecz najczęściej dwie formy. Jedna z nich lancetowata, przy podstawie i ku górze systematycznie zaostrzona, długości do 15 cm i szerokości do 3,5 cm z para nerwów biegnących równolegle do nerwu głównego a później odchylających się. Druga forma od jajowatej do owalnej długości do10 cm i szerokości do 6 cm z ciemnozielonymi blaszkami i ciemnobrązowymi nerwami dzięki czemu powierzchnia liści ma ciemnooliwkowy odcień (rośliny z takimi liśćmi nazywano "Czarny Echinodorus"). Roślina bardzo wyraźnie reaguje na długość czasu oświetlenia. Przy krótkim dniu wytwarza blaszki liściowe skrócone i szersze a ogonek dłuższy. Przy długim dniu blaszka liściowa jest lancetowata a ogonek skrócony do minimum. Jedna roślina może posiadać równocześnie do 40 dobrze rozwiniętych liści i wtedy zajmuje wiele miejsca lecz jest ozdobą akwarium.
Łatwo kwitnie i wytwarza pełnowartościowe nasiona. Pęd kwiatowy osiąga do 50 cm długości i niesie 2-5 okółków kwiatowych na których wyrastają młode rośliny. Kwiaty o średnicy nie większej niż 0,8 cm, wyrastają na ogonkach kwiatowych o długości 0,5-1 cm. W kwiatach 6-9 pręcików. Nasiona 1,5 mm długości i 1 mm szerokości na bokach posiadają po 3-4 żeberek i liczne wgłębienia.
UPRAWA :
Gatunek nie ma szczególnych wymogów odnośnie twardości i pH wody, dobrze rośnie w zacienionych miejscach, przy temp. wody 20-30°C. Jest niewiele wymagająca co do podłoża i dobrze znosi jego starzenie się, rośnie jeszcze wtedy gdy inne żabienice przestają albo zaczynają się na ich liściach mechanizmy gnilne. Rozmnaża się poprzez oddzielanie młodych roślin wykształconych na zanurzonych pędach kwiatostanowych. By doprowadzić do wypuszczenia pędu kwiatowego należy poprzez moment kilku tygodni skrócić czas oświetlenia akwarium. Dodatkowym metodą rozmnażania może być podział kłącza jednak mniej wydajny i bardziej ryzykowny uszkodzenia mechanizmu korzeniowego i obumarcia rośliny matecznej

Sadzenie Żabienica drobnokwiatowa znaczenie w Uprawy i sadzenie Z .