Co to znaczy salwinia uszkowata definicja.

Jak uprawiać Salwinia uszkowata (brazylijska)- Salvinia auriculata definicja. Jak sadzić uszkowata.

Czy przydatne?

Roślina Salwinia uszkowata (brazylijska)- Salvinia auriculata

Co znaczy Salwinia uszkowata (brazylijska)- Salvinia auriculata: Salvinia auriculata Aublet (1775)

- Salwinia uszkowata (brazylijska)

Geneza :
Rozprzestrzeniona jest w stojących i wolno płynących wodach tropikalnej Ameryki od Kuby do Paragwaju. W bocznych ramionach rzek czy zatokach jezior tworzy na powierzchni wody gęsty kożuch.
OPIS :
To jest roślina pływająca. W uprawie dorasta do długości 3-6 cm. Ma cienkie i kruche łodygi, na których parami naprzeciwlegle, na krótkich łodyżkach, siedzą okrągłe albo owalne, wypukłe, biało zielone,
balonikowate liście. Blaszka liściowa dotyka wody tylko brzegiem i środkową łodyżką. Górna strona liścia silnie owłosiona co sprawia ze nie trzyma się na nich woda. W zależności od oświetlenia mogą być płaskie albo pofałdowane. Osiągają średnicę ok. 10 mm. Każda para pływających liści posiada pierzastą podobną do korzeni parę liści podwodnych na których osadzone są w osłonkach sporongia z zarodnikami.
UPRAWA :
Utrzymanie tej rośliny w akwarium domowym sprawia sporo kłopotów. Roślina lubi świeże, ciepłe nieco wilgotne powietrze. Konieczna jest szyba przykrywająca zbiornik, którą kładziemy tak by skraplająca się woda nie spadała na rośliny. Bardzo łatwo adoptuje się do warunków wodnych, wymaga tylko odpowiedniej ilości światła, przy niedostatecznym oświetleniu paproć ta błyskawicznie obumiera. Wymaga temp. wody ok. 22-24°C. Woda bez ?Xadnych szczególnych wymogów jednak nie za twarda. W odpowiednich uwarunkowaniach błyskawicznie się rozmnaża poprzez podział bocznych pędów tworząc gęsty kobierzec, ale przy tym zasłaniając światło innym roślinom. Łatwo ją pomylić z Salwinią pływającą bo w nieodpowiednich uwarunkowaniach przypomina niepozorny gatunek krajowy. Jest dekoracyjna i pożyteczna, bo daje schronienie dla młodych ryb, a również podporę pienistego gniazda ryb labiryntowych.
.. Salvinia cucullata Bory (1833)

- Salwinia

Geneza :
Tropikalna Azja
OPIS :
Od Salwinii uszkowatej odróżnia się brzegami wygiętymi bardziej w górę, tylko przylegająca do ogonka część liścia zanurzona jest w wodzie, bardziej na długości niż szerokości. Powierzchnia liścia pokryta jest drobnym meszkiem rozłożonym po całej powierzchni nierównomiernie, gdzie u Salvinia aurculata w rzędach.
UPRAWA :
W uwarunkowaniach akwariowych roślina nie dorasta do takich rozmiarów jak w uwarunkowaniach naturalnych. Błyskawicznie w tych uwarunkowaniach się wyradza i blaszki liściowe drobnieją i płasko leżą na powierzchni wody. Lepiej udaje się uprawa latem przy naturalnym oświetleniu w oczku wodnym na płyciźnie i ilastym gruncie. Zimą rośliny zamierają.
Salvinia molesta D.S.Mitchell (1972)

- Salwinia uciążliwa

Geneza :
Południowo-wschodnia Brazylia, zawieziona do Azjii, południowej Afryki i Australii.
Rośnie w nasłonecznionych wodach stojących, uznawana za uciążliwy chwast. OPIS :
Liście po trzy w okółkach, dwa jako pływające trzeci zanurzony. Liście pływające łódkowate z brodawkami na powierzchni. Istotną morfoloficzną różnicą jest budowa komórkowa liści.
UPRAWA :
Potrzebuje wiele światła i ciepła, wodę bogatą w składniki odżywcze najczęściej azot. W akwarium rośnie bardzo słabo , nie lubi ruchu wody.
.. Salvinia minima Baker

- Salwinia mała

Geneza :
Południowa Brazylia
OPIS :
Jest najmniejszą z uprawianych roślin tego gatunku. Liście dorastają do 9 mm długości i 7 mm szerokości. Powierzchnia liścia pokryta jest krótkimi podwójnymi włoskami.
UPRAWA :
Może rosnąć w wodzie twardej jak i miękkiej.
.. Salvinia rotundifolia Willd.

- Salwinia okrągłolistna

Geneza :
Tropikalna Ameryka. Zawleczona do Hiszpanii
OPIS :
Ma nieco inny kształt liści niż Salwinia uszkowata. Są one szeroko-eliptyczne o wymiarach 15 x 15 - 20 mm i pokryte włoskami.
UPRAWA :
Regularnie uprawiana w akwariach. Dobrze znosi wodę twardą jak i miękką. Jest wrażliwa na obniżenie temp

Sadzenie Salwinia uszkowata (brazylijska)- Salvinia auriculata znaczenie w Uprawy i sadzenie S .