Co to znaczy rudgeana grzybień definicja.

Jak uprawiać Grzybień Rudgeana definicja. Jak sadzić egipski) SYNONIMY : Nymphaea thermalis DC.

Czy przydatne?

Roślina Grzybień Rudgeana

Co znaczy GRZYBIEŃ RUDGEANA: Nymphaea lotus
Linnaeus (1753)


- Lotos tygrysi (egipski)

SYNONIMY : Nymphaea thermalis DC., Nymphaea zenkeri Gilg

Geneza :
Rośnie dziko w Egipcie w wodach Nilu.
OPIS :
To jest długoletnia roślina majaca łodygi w formie kłączy. Pływające po powierzchni wody, umieszczone na ogonkach różnej długości, blaszki liściowe są ciemnozielone lśniące, mniej albo bardziej okrągłego kształtu o brzegach mocno ząbkowanych. Liście podwodne są mniejsze, kształtu od szeroko strzałkowatego do owalnego o brzegach równych zwykle w kolorze czerwonawym. Rozmiar liści jest zależna od warunków w jakich rośliny rosną. Kwiaty nadwodne, białe, lekko pachnące, rozkwitające nocą poprzez 4 następne doby. Kwiaty otwierają się wieczorem, pomiędzy godziną 18 a 20, zaś zamykają rankiem. Aktualnie uważane jest Iż od tego właśnie gatunku Nymphaea lotus pochodzą uprawiane "Grzybienie tygrysie", które są zdolne do ciągłego życia w formie zanurzonej. Ich geneza nie jest do końca omówione. Niektórzy uważają Iż pochodzą od Nymphaea zenkerii albo Nymphaea thermalis. Znane są dwie formy: zielone o różnym odcieniu z brunatnymi plamami i czerwonordzawe do brunatnych z ciemniejszymi plamami.
UPRAWA :
W najwyższym stopniu dekoracyjne są rośliny z podwodnymi liśćmi zarówno zielone jak i czerwone, które są tworzone przy niedoborze światła i słabym nawożeniu. Głównym warunkiem udanej uprawy lotosów jest adekwatnie wysokie oświetlenie umieszczone bezpośrednio nad roślina. Czas oświetlenia powinien wynosić ok. 12 godz. na dobę. Grzybienie w uprawie akwariowej łatwo dopasowują się do waruków w akwarium. Nie maja wymogów co do podłoża.
Wystarczy luźne podłoże żwirowe, bo przy dużej ilości składników pokarmowych takich jak torf czy glina roślina silnie się rozrasta i wykazuje tendencje do wytwarzania liści pływających, które są zawsze zielone z fioletowym żeberkowaniem od spodu.
Niestety liście pływające błyskawicznie zarastają powierzchnię i roślina staje się niewiele atrakcyjna. By temu przeciwdziałać należy obcinać liście powierzchniowe albo uszkodzić częściowo korzenie przez uchwycenie rośliny powyzej blaszek liściowych i pociągnięcie w górę. Jeśli chcemy by roślina zakwitła, liście pływające należy zostawić.
Woda do hodowli powinna być raczej obojętna o pH 6,5-7, twardość nie odgrywa roli, o temp. od 20 do 30°C. Rozmnaża się dzięki młodych roślin potomnych produkowanych w odległości kilku centymetrów od rośliny macierzystej. Jeżeli roślina nie rozmnaża się można to przyspieszyć przez uszkodzenie mechanizmu korzeniowego na przykład wbijając nóż w podłoże w pobliżu rośliny. Można je rozmnażać również poprzez podział kłączy i wysiew nasion. By uzyskać piękne okazy lotosów z sporymi liśćmi należy wykorzystać moment spoczynku dla kłącza. Obcinamy wszystkie liście i umieszczamy bulwiaste kłącze w chłodnej wodzie w temp. 12-15°C poprzez moment ok. dwóch tygodni. Po tym okresie wysadzamy kłącze do akwarium. Aktualnie coraz częściej można spotkać inne gatunki grzybieni znoszących uprawę w ciągłym zanurzeniu. To są: Nymphaea glandulifera Rodschied (1794)
- Grzybień gruczołowaty

SYNONIMY : Nymphaea blanda G. Meyer, Castalia blanda (G. Meyer) Lawson
Geneza :
Centralna i południowa Ameryka
OPIS :
Drobnolistny grzybień z małym jajokształtnym kłączem. Liście na ogonkach o grubości 1,5 - 2 mm, długości 5 - 20 cm Pierwsze liście strzałkowate długości do 6 cm. Kolejne szeroko-eliptyczne do okrągło-podobnych, szerokości 5- 8 cm, długości 4 - 8 cm. Blaszka liściowa z góry błyszcząca jasno-zielona od dołu blado-zielona. Liście pływające w akwarium pojawiają się rzadko w naturalnych uwarunkowaniach mają rozmiary do 21 x 19 cm. Kwiaty białe wielkości 5 - 7 cm. Regularnie zawiązują się owocnie i wydają nasiona z długimi włoskami o gładkiej powierzchni.
UPRAWA :
Gatunek tego grzybienia doskonale pasuje do uprawy w akwariach o mniejszej pojemności. Nie jest wysoką rośliną więc można go wysadzać na przednim planie. Dobrze rośnie w wodzie miękkiej, jak i w średnio-twardej. Lekko kwaśna woda sprzyja postępowi tej rośliny. Podłoże może być z nieprzemytego piasku czy żwirku jednak bonus gliny skutkuje Iż roślina wypuszcza o sporo gęściejsze liście. Nie ma sporych wymogów co do oświetlenia, a temp. w granicach 24 -28°C. Rozmnaża się wegetatywnie poprzez odrosty, które wypuszcza blisko rośliny matecznej.
Nymphaea rudgeana G.Meyer (1818)

- Grzybień Rudgeana

SYNONIMY : Nymphaea ampla var. rudgeana (G.Meyer) de Candolle,
Geneza :
Centralna Ameryka, wschodnie i północne rejony Południowej Ameryki
OPIS :
Roślina z pływającymi liśćmi i silnym kłączem. Blaszka liściowa w uwarunkowaniach akwariowych na ogonku do 25 cm, wielkości do 15 cm, zwykle okrągła, różowawego koloru. Blaszki liściowe w uwarunkowaniach naturalnych dorastają do średnicy 45 cm, brzeg liści nierównomiernie ząbkowany . Kwiaty kremowego, żółtego albo blado-purpurowego koloru, wielkości ok. 7 - 10 cm
UPRAWA :
To jest rzadka roślina lecz nie trudna w uprawie. Woda powinna być dość miękka i lekko kwaśna. Warunkiem dobrego wzrostu jest dobre oświetlenie, i bogate podłoże zasilone gliną. Temp. 23 - 29°C. Nymphaea micrantha Guillemin & Perrottet (1830) - Grzybień drobnokwiatowy.
SYNONIMY : Nymphaea caerulea Guillemin & Perrottet,
Geneza :
Zachodnia Afryka (Od Senegalu do Kamerunu)
OPIS :
Roślina wypuszcza pływające liście. Kłącze o rozmiarach do 4 x 2 cm. Podwodne liście równobrzegie długości do 18 cm, szerokości do 14 cm, z góry zielone albo czerwonawe do ciemno-czerwono-brązowych, z dołu liliowe. Pływające liście mniejsze od podwodnych z góry jasno-zielone, z dołu fioletowe z maleńkimi ciemnymi plamkami. Blaszka liściowa okrągła albo sercowata. Kwiaty białe albo błękitne wielkości 5 - 10 cm, słabo pachnące.
UPRAWA :
Roślina bardzo dekoracyjna rosnąca dobrze w miękkiej jak i twardej wodzie z pH 6,5 - 8,0, i temperaturą 24 - 28°C. Podłoże bogate z dodatkiem gliny. Rozmnaża nie przez młode rośliny wyrastające u podstawy liścia. Młode rośliny wyrastają przy dobrym oświetleniu. Należy dbać by młode rośliny nie wysychały przez odwracanie liści. Gdy nie rozwijają się liście podwodne a tylko pływające należy skrócić czas oświetlenia do 12 godz. na dobę. Jednak te warunki mogą się przyczynić do wypuszczania pływających liści poprzez inne gatunki grzybieni
Co znaczy Grzybieńczyk Idyjski:
Porównanie Nymphoides humboldtiana O. Kuntze - Grzybieńczyk Humboldta SYNONIMY : Villarsia humboldtiana, Limnathemum humboldtianum Geneza : Rozprzestrzeniony w płytkich wodach Ameryki Południowej. OPIS grzybień rudgeana co znaczy.
Krzyżówka Grzybieńczyk Drobnolistny:
Dlaczego Berhaut (1967) - Grzybieńczyk Ezanno'a SYNONIMY : Limnanthemum senegalense auct. non (G.Don)N.E.Brown, Limnanthemum indica auct. non (L.) O.Kuntze Geneza : Senegal, Mali, Niger, Czad grzybień rudgeana krzyżówka.
Co to jest Gałęzatka Kłębiasta:
Jak lepiej aegagropila (L.) Rubenhorst (1868) - Gałęzatka kulista SYNONIMY : Pierwszy raz opisana poprzez Linneusza jako Conferva aegagropila, Cladophora profunda, Aegagropila profunda, Aegagropila sauteri grzybień rudgeana co to jest.
Słownik Gałęzatka Kulista:
Kiedy aegagropila (L.) Rubenhorst (1868) - Gałęzatka kulista SYNONIMY : Pierwszy raz opisana poprzez Linneusza jako Conferva aegagropila, Cladophora profunda, Aegagropila profunda, Aegagropila sauteri grzybień rudgeana słownik.
Czym jest Grzybień Gwiaździsty- Nymhaea Stellata:
Od czego zależy Willdenow - Grzybień gwiaździsty zwany również niebieskim lotosem indyjskim. Geneza : OPIS : Roślina posiada małe okrągłe bulwy o średnicy ok. 2,5 cm. Liście na ogonku ok. 10 cm, o strzałkowa grzybień rudgeana czym jest.

Sadzenie grzybień rudgeana znaczenie w Uprawy i sadzenie G .