Co to znaczy grzybień biały nymhaea alba definicja.

Jak uprawiać Grzybień biały- Nymhaea alba definicja. Jak sadzić Rozpowszechniona w Europie.

Czy przydatne?

Roślina Grzybień biały- Nymhaea alba

Co znaczy Grzybień biały- Nymhaea alba: Nymphaea alba L.

- Grzybień biały

Geneza :
Rozpowszechniona w Europie. Spotykana w strefie przybrzeżnej w jeziorach i stawach. To są lilie klimatu umiarkowanego i odporne są na niskie temp.. W środowisku naturalnym rosną na głębokości od 20 cm do 3 m. W głębszych miejscach tworzą tylko liście podwodne i błyskawicznie gniją. W sytuacji wyschnięcia zbiornika wodnego mogą tworzyć formę naziemną, ale zawsze rosną w pobliżu zbiornika wodnego albo miejscu o dostatecznej wilgotności. Liście odmiany naziemnej są twardsze, znacząco mniejsze, z wierzchu brązowo-czerwonawe.
OPIS :
Kłącze pełzające, w młodym wieku czerwonawe, potem ciemnobrązowe, długości do 3 m i szerokości do 10cm, leży na powierzchni gruntu albo jest lekko zagłębione. Od kłącza odrastają białe do żółtych, mięsiste korzenie pomocnicze, którymi mocno przyczepia się do gruntu. Na kłączu widoczne są ślady po opadłych liściach. Roślina ma dwa rodzaje liści - podwodne i pływające. Na początku rozwijają się podwodne liście o kształcie sercowatym, łagodne, prawie przezroczyste, bladozielone. Potem tworzą się pływające, owalne, z sercowatym wcięciem. Blaszka liściowa gładka, ciemnozielona, pokryta jest warstwą woskową, co skutkuje Iż unerwienie nie jest widoczne, od spodu w barwie fioletowej z wyraźnymi żyłkami, pokryta jest mnóstwem włosków wydzielających śluz. Śluz ten powiększa umiejętność pływania i zabezpiecza liść przed wysychaniem. Liście osadzone na długich wiotkich ogonkach leżą na wodzie. Średnica liści 15-30 cm a długość ogonków zależy od głębokości wody. Kwiaty na bezlistnej łodydze wystają powyżej lustro wody, otwierają się inicjalnie rano a zamykają wieczorem. Trwałość jednego kwiatu 3-4 dni. Kwiat biały o średnicy 5-9 cm. Cztery działki kielicha są tylko nieznacznie krótsze od płatków korony. Korona składa się z ułożonych skretolegle 12-20 płatków i licznych działek i pręcików. Kwiaty są słabo pachnące i pozbawione nektaru, lecz bogate w pyłek. Zapylane są w pierwszej kolejności poprzez owady, lecz występuje także samopylność. Owoc zielony kulopodobny. Owoce z dojrzałymi nasionami opuszczają się w toń wodną. Po pewnym czasie owoc pęka i nasiona etapowo się uwalniają i w sprzyjających uwarunkowaniach kiełkują i wyrastają młode roślinki. Rośliny rozmnażają się także wegetatywnie przez odrosty na kłączu.
UPRAWA :
Przeważnie uprawiana jest w sadzawkach przydomowych albo oczkach wodnych. Sadzi się je wtedy w doniczki napełnione mieszaniną ziemi i gliny, a wierzchni warstwę uzupełnia się żwirkiem. Doniczki opuszcza się na dno, jednak na zimę lepiej je wyjąć i przechować do wiosny w naczyniu z czystą wodą o temp. 4-12°C. Możliwości uprawy w akwarium są dość ograniczone. Najwspanialszym materiałem są rośliny wyprowadzone z nasion zgromadzonych w stanie półdojrzałym. Nasiona wysiewa się do naczyń o poziomie wody 15-20 cm i gruncie z gruboziarnistego piasku z dodatkiem gliny i torfu. Podrośnięte rozsadki najlepiej posadzić w oddzielnych doniczkach napełnionych piaskiem z torfem i gliną. Górna warstwę uzupełniamy żwirkiem i umieszczamy naczynie w dobrze oświetlonym miejscu akwarium. Jednak na zimę w listopadzie należałoby roślinę przenieść do pomieszczenia o temp. 3-4°C przy wyższej nadal rośnie ale z czasem niknie i ginie. Jeżeli roślina poprzez cały czas znajduje się w akwarium bez okresu spoczynku to żyje nie dłużej niż 3 lata.
Nymphaea candida Presl.
- Grzybień czysto biały Te grzybienie północne spotykane są rzadko w chłodnych, ubogich w składniki pokarmowe wodach. Są bardzo podobne w budowie do Grzybienia białego lecz wiele rzadsze i mniejsze, bardziej błyszczące.
Nymphaea tetragona Georgi
- Grzybień karłowaty Rozprzestrzeniony w północnych rejonach Rosji regularnie spotykany w tundrze nie wychodząc z lesistych rejonów. Wystarczy im woda o głębokości raptem 20 cm co sprzyja w hodowli tego gatunku w akwarium zimnowodnym

Sadzenie Grzybień biały- Nymhaea alba znaczenie w Uprawy i sadzenie G .